TXC CORPORATION TC-11.0592MBD-T
TC-11.0592MBD-T picture photo
Mfg. Part Number
TC-11.0592MBD-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 11.0592MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TC-11.0592MBD-T.pdf
Availability of TC-11.0592MBD-T
QUANTITY
TC-11.0592MBD-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TC-11.0592MBD-T
Internal Part NumberEIS-TC-11.0592MBD-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMS Oscillator
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesTC
PackagingCut Tape (CT)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency11.0592MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC-11.0592MBD-T
Related LinksTC-11.0, TC-11.0592MBD-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TC-11.0592MBD-T Details Description
Related parts for TC-11.0592MBD-T
CLIP PLAST SPLT RIBBON datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 16K 68PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE SCKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf