TXC CORPORATION TC-11.0592MBD-T
TC-11.0592MBD-T picture photo
Mfg. Part Number
TC-11.0592MBD-T
Brief Description
OSC MEMS 11.0592MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TC-11.0592MBD-T.pdf
Availability of TC-11.0592MBD-T
QUANTITY
TC-11.0592MBD-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TC-11.0592MBD-T
Internal Part NumberEIS-TC-11.0592MBD-T
Standard Package1
SeriesTC
PackagingCut Tape (CT)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency11.0592MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC-11.0592MBD-T
Related LinksTC-11.0, TC-11.0592MBD-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TC-11.0592MBD-T Details Description
Related parts for TC-11.0592MBD-T
DIODE SCHOTTKY 20V 1A POWERDI123 datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 64POS .100 R/A AU datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 6V datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 219VC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 16A I2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf