TXC CORPORATION TC-16.0972MBE-T
TC-16.0972MBE-T picture photo
Mfg. Part Number
TC-16.0972MBE-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 16.0972MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TC-16.0972MBE-T.pdf
Availability of TC-16.0972MBE-T
QUANTITY
TC-16.0972MBE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TC-16.0972MBE-T
Internal Part NumberEIS-TC-16.0972MBE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMS Oscillator
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesTC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency16.0972MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC-16.0972MBE-T
Related LinksTC-16.0, TC-16.0972MBE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TC-16.0972MBE-T Details Description
Related parts for TC-16.0972MBE-T
RES SMD 2.1K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 18V datasheet.pdf
MULTI-PAIR 16COND 26AWG 1000' datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 3.3V SOT23 datasheet.pdf
CONN RCPT JAM NUT 18POS W/PIN datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 84PLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf