TXC CORPORATION TC-57.849MCE-T
TC-57.849MCE-T picture photo
Mfg. Part Number
TC-57.849MCE-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 57.849MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TC-57.849MCE-T.pdf
Availability of TC-57.849MCE-T
QUANTITY
TC-57.849MCE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TC-57.849MCE-T
Internal Part NumberEIS-TC-57.849MCE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMS Oscillator
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesTC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency57.849MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC-57.849MCE-T
Related LinksTC-57.8, TC-57.849MCE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TC-57.849MCE-T Details Description
Related parts for TC-57.849MCE-T
RES SMD 4.22K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
4PIN 2.54MM HSG W/POLAR. RIB datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 54V 80W datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN STR RCPT CRIMP SKT YLW datasheet.pdf
Connector Socket 105 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf