TXC CORPORATION TC-76.800MBD-T
TC-76.800MBD-T picture photo
Mfg. Part Number
TC-76.800MBD-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 76.80MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TC-76.800MBD-T.pdf
Availability of TC-76.800MBD-T
QUANTITY
TC-76.800MBD-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TC-76.800MBD-T
Internal Part NumberEIS-TC-76.800MBD-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMS Oscillator
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesTC
PackagingCut Tape (CT)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency76.8MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)30mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)