| Internal Part Number | EIS-TC-CAPS-4001-9-CS7596 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Features | - | |
| Color | White | |
| Material | Polyolefin, Semi-Rigid | |
| Large Diameter Supplied | 0.063" (1.6mm) | |
| Large Diameter Recovered | 0.030" (0.8mm) | |
| Small Recovered Length | - | |
| Total Length Supplied | 0.750" (19.1mm) | |
| Total Length Recovered | 0.400" (10.2mm) | |