| Internal Part Number | EIS-TC-CAPS-4001-9 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Category | Cables, Wires - Management | |
| Family | Heat Shrink Boots, Caps | |
| Series | TC | |
| Type | Cap, Round End | |
| Shell Size - Insert | - | |
| Features | - | |
| Color | White | |
| Material | Polyolefin, Semi-Rigid | |
| Large Diameter Supplied | 0.063" (1.6mm) | |
| Large Diameter Recovered | 0.030" (0.8mm) | |
| Small Diameter Supplied | - | |
| Small Diameter Recovered | - | |
| Large Recovered Length | - | |
| Small Recovered Length | - | |
| Total Length Supplied | 0.750" (19.1mm) | |
| Total Length Recovered | 0.400" (10.2mm) | |