Bourns Inc. TC03X-2-101E
TC03X-2-101E picture photo
Mfg. Part Number
TC03X-2-101E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100 OHM 0.1W SMD
Datasheet Download
TC03X-2-101E.pdf
Availability of TC03X-2-101E
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TC03X-2-101E Order Process
Ship out your order
Specifications of TC03X-2-101E
Internal Part NumberEIS-TC03X-2-101E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® TC03 - Open Frame
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.140" x 0.118" Face x 0.072" H (3.55mm x 3.00mm x 1.85mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC03X-2-101E
Related LinksTC03X-, TC03X-2-101E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
TC03X-2-101E Details Description
Related parts for TC03X-2-101E
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 12POS .156 datasheet.pdf
RES WIREWOUND 3.3 OHM 7W datasheet.pdf
IC PIN DIODE LIMITER LP SOT-323 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES 5K OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.050" datasheet.pdf