Microchip Technology TC1014-2.6VCT713
TC1014-2.6VCT713 picture photo
Mfg. Part Number
TC1014-2.6VCT713
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.6V 50MA SOT23-5
Datasheet Download
TC1014-2.6VCT713.pdf
Availability of TC1014-2.6VCT713
QUANTITY
TC1014-2.6VCT713 Order Process
Ship out your order
Specifications of TC1014-2.6VCT713
Internal Part NumberEIS-TC1014-2.6VCT713
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.6V
Current - Output50mA
Voltage - Dropout (Typical)0.085V @ 50mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC1014-2.6VCT713
Related LinksTC1014-2, TC1014-2.6VCT713 Datasheet, Microchip Technology Distributor
TC1014-2.6VCT713 Details Description
Related parts for TC1014-2.6VCT713
CONN HEADER 4POS R/A W/NAIL SMD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 32POS STR datasheet.pdf
CONN FERRULE UNINSUL 10AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170POS .050 SMD datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LENS FOR INCAND DISPLAY AML41J datasheet.pdf
COLLET FFA.2S. - 7.2MM DIA datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/16/180G 3.2SN BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf