Microchip Technology TC1107-2.7VOATR
TC1107-2.7VOATR picture photo
Mfg. Part Number
TC1107-2.7VOATR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.7V 0.3A 8SOIC
Datasheet Download
TC1107-2.7VOATR.pdf
Availability of TC1107-2.7VOATR
QUANTITY
TC1107-2.7VOATR Order Process
Ship out your order
Specifications of TC1107-2.7VOATR
Internal Part NumberEIS-TC1107-2.7VOATR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSOIC-8L Copper Bond Wire 18/Sep/2013
SOIC-8L Copper Bond Wire 18/Dec/2013
PCN Assembly/OriginSOIC-8L Copper Bond Wire Revision 06/Feb/2014
Assembly Site Addition 08/Apr/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.7V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.27V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC1107-2.7VOATR
Related LinksTC1107-, TC1107-2.7VOATR Datasheet, Microchip Technology Distributor
TC1107-2.7VOATR Details Description
Related parts for TC1107-2.7VOATR
SENSOR 1PSIG MV datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 51POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 10POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE PINS datasheet.pdf