Microchip Technology TC1107-3.3VOATR
TC1107-3.3VOATR picture photo
Mfg. Part Number
TC1107-3.3VOATR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.3A 8SOIC
Datasheet Download
TC1107-3.3VOATR.pdf
Availability of TC1107-3.3VOATR
QUANTITY
TC1107-3.3VOATR Order Process
Ship out your order
Specifications of TC1107-3.3VOATR
Internal Part NumberEIS-TC1107-3.3VOATR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSOIC-8L Copper Bond Wire 18/Sep/2013
SOIC-8L Copper Bond Wire 18/Dec/2013
PCN Assembly/OriginSOIC-8L Copper Bond Wire Revision 06/Feb/2014
Assembly Site Addition 08/Apr/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.27V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC1107-3.3VOATR
Related LinksTC1107-, TC1107-3.3VOATR Datasheet, Microchip Technology Distributor
TC1107-3.3VOATR Details Description
Related parts for TC1107-3.3VOATR
XFRMR LAMINATED 0.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 220MHZ 10MSOP datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V C0H 0402 datasheet.pdf
IC IF-PLL DEMOD I2C-BUS 24-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
SW PLUNGER SPDT 15A SCREW 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
Connector Header 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS 0.4MM SMD datasheet.pdf