Microchip Technology TC1262-2.5VAB
TC1262-2.5VAB picture photo
Mfg. Part Number
TC1262-2.5VAB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.5A TO220-3
Datasheet Download
TC1262-2.5VAB.pdf
Availability of TC1262-2.5VAB
QUANTITY
TC1262-2.5VAB Order Process
Ship out your order
Specifications of TC1262-2.5VAB
Internal Part NumberEIS-TC1262-2.5VAB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.35V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC1262-2.5VAB
Related LinksTC1262, TC1262-2.5VAB Datasheet, Microchip Technology Distributor
TC1262-2.5VAB Details Description
Related parts for TC1262-2.5VAB
IC REG LDO 1.8V/3V 10MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P10C R/A SHLD datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 15VOUT 1W datasheet.pdf
DIN RAIL MOUNTING KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf