Microchip Technology TC1263-2.8VOATR
TC1263-2.8VOATR picture photo
Mfg. Part Number
TC1263-2.8VOATR
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.5A 8SOIC
Datasheet Download
TC1263-2.8VOATR.pdf
Availability of TC1263-2.8VOATR
QUANTITY
TC1263-2.8VOATR Order Process
Ship out your order
Specifications of TC1263-2.8VOATR
Internal Part NumberEIS-TC1263-2.8VOATR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSOIC-8L Copper Bond Wire 18/Sep/2013
SOIC-8L Copper Bond Wire 18/Dec/2013
PCN Assembly/OriginSOIC-8L Copper Bond Wire Revision 06/Feb/2014
Assembly Site Addition 08/Apr/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.35V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC1263-2.8VOATR
Related LinksTC1263-, TC1263-2.8VOATR Datasheet, Microchip Technology Distributor
TC1263-2.8VOATR Details Description
Related parts for TC1263-2.8VOATR
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 8MSOP datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 400MHZ 516BGA datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FILTER SAW 1.57542GHZ SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf