Microchip Technology TC1264-2.5VAB
TC1264-2.5VAB picture photo
Mfg. Part Number
TC1264-2.5VAB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.8A TO220-3
Datasheet Download
TC1264-2.5VAB.pdf
Availability of TC1264-2.5VAB
QUANTITY
TC1264-2.5VAB Order Process
Ship out your order
Specifications of TC1264-2.5VAB
Internal Part NumberEIS-TC1264-2.5VAB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)1.2V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC1264-2.5VAB
Related LinksTC1264, TC1264-2.5VAB Datasheet, Microchip Technology Distributor
TC1264-2.5VAB Details Description
Related parts for TC1264-2.5VAB
ESD LAB COAT W/CUFFS TEAL 2XL datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
IC APMU DCDC LDO ADC 169BGA datasheet.pdf
RES 942K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 25VC 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.1% 3/4W 2512 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 250MA AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 15A 125V datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 10A TO252-3 datasheet.pdf