Microchip Technology TC1265-2.5VOATR
TC1265-2.5VOATR picture photo
Mfg. Part Number
TC1265-2.5VOATR
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.8A 8SOIC
Datasheet Download
TC1265-2.5VOATR.pdf
Availability of TC1265-2.5VOATR
QUANTITY
TC1265-2.5VOATR Order Process
Ship out your order
Specifications of TC1265-2.5VOATR
Internal Part NumberEIS-TC1265-2.5VOATR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSOIC-8L Copper Bond Wire 18/Sep/2013
SOIC-8L Copper Bond Wire 18/Dec/2013
PCN Assembly/OriginSOIC-8L Copper Bond Wire Revision 06/Feb/2014
Assembly Site Addition 08/Apr/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)1.2V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC1265-2.5VOATR
Related LinksTC1265-, TC1265-2.5VOATR Datasheet, Microchip Technology Distributor
TC1265-2.5VOATR Details Description
Related parts for TC1265-2.5VOATR
IC MULTIVIBRATOR DUAL 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 18POS .156 GREEN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
KRIMPING DIE ATP-AA-510-E1 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 210A D2PAK datasheet.pdf
CONV DC-DC PCB +/-12V 1.25A 30W datasheet.pdf
T-COUPLE TYPE K L=15CM 1M datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.0082UF RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf