Microchip Technology TC1300R-3.0VUATR
TC1300R-3.0VUATR picture photo
Mfg. Part Number
TC1300R-3.0VUATR
Brief Description
IC REG LDO 3V 0.3A 8MSOP
Datasheet Download
TC1300R-3.0VUATR.pdf
Availability of TC1300R-3.0VUATR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TC1300R-3.0VUATR Order Process
Ship out your order
Specifications of TC1300R-3.0VUATR
Internal Part NumberEIS-TC1300R-3.0VUATR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.21V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC1300R-3.0VUATR
Related LinksTC1300R-, TC1300R-3.0VUATR Datasheet, Microchip Technology Distributor
TC1300R-3.0VUATR Details Description
Related parts for TC1300R-3.0VUATR
KIT SAMPLE FOR ADNS-6000 datasheet.pdf
CBL 40POS 0.5MM JMPR TYPE D 5" datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
WIRE FERL INSUL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64TQFP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2A datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS M R/A ASSY TIN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 65W datasheet.pdf