Microchip Technology TC1301A-ADAVUA
TC1301A-ADAVUA picture photo
Mfg. Part Number
TC1301A-ADAVUA
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V/3V/2.63V 8MSOP
Datasheet Download
TC1301A-ADAVUA.pdf
Availability of TC1301A-ADAVUA
QUANTITY
TC1301A-ADAVUA Order Process
Ship out your order
Specifications of TC1301A-ADAVUA
Internal Part NumberEIS-TC1301A-ADAVUA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V, 3V, 2.63V (Reset)
Current - Output300mA, 150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.104V @ 300mA, 0.15V @ 150mA
Number of Regulators2
Voltage - Input2.7 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC1301A-ADAVUA
Related LinksTC1301A, TC1301A-ADAVUA Datasheet, Microchip Technology Distributor
TC1301A-ADAVUA Details Description
Related parts for TC1301A-ADAVUA
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 55POS datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
D4GL-4CFA-A4 datasheet.pdf
GEAR HEAD datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SKT datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX CLEAR TRANSP 4" datasheet.pdf