Microchip Technology TC1303C-RD1EMFTR
TC1303C-RD1EMFTR picture photo
Mfg. Part Number
TC1303C-RD1EMFTR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear + Switching
Brief Description
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN
Datasheet Download
TC1303C-RD1EMFTR.pdf
Availability of TC1303C-RD1EMFTR
QUANTITY
TC1303C-RD1EMFTR Order Process
Ship out your order
Specifications of TC1303C-RD1EMFTR
Internal Part NumberEIS-TC1303C-RD1EMFTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 18/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear + Switching
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TopologyStep-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (1)
FunctionAny Function
Number of Outputs2
Frequency - Switching2MHz
Voltage/Current - Output 11.6V, 500mA
Voltage/Current - Output 23V, 300mA
Voltage/Current - Output 3-
w/LED DriverNo
w/SupervisorNo
w/SequencerYes
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package10-DFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC1303C-RD1EMFTR
Related LinksTC1303C-, TC1303C-RD1EMFTR Datasheet, Microchip Technology Distributor
TC1303C-RD1EMFTR Details Description
Related parts for TC1303C-RD1EMFTR
IDC CABLE - MPL36K/MC37G/MPL36K datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 1.05A 130 MOHM datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
INSULATION SLEEVE datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf