Microchip Technology TC1550TG-G
TC1550TG-G picture photo
Mfg. Part Number
TC1550TG-G
Manufacturer
Product Category
FETs - Arrays
Brief Description
MOSFET N/P-CH 500V 8SOIC
Datasheet Download
TC1550TG-G.pdf
Availability of TC1550TG-G
QUANTITY
TC1550TG-G Order Process
Ship out your order
Specifications of TC1550TG-G
Internal Part NumberEIS-TC1550TG-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 17/Feb/2015
Fab Site Addition 14/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeN and P-Channel
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C-
Rds On (Max) @ Id, Vgs60 Ohm @ 50mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) @ Vds55pF @ 25V
Power - Max-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC1550TG-G
Related LinksTC155, TC1550TG-G Datasheet, Microchip Technology Distributor
TC1550TG-G Details Description
Related parts for TC1550TG-G
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 9A TO220AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 36-75VIN 09VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 220MA 4.67 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
BNC CRIMP PLUG FOR BELDEN 1824A datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf