Bourns Inc. TC33X-2-104G
TC33X-2-104G picture photo
Mfg. Part Number
TC33X-2-104G
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100K OHM 0.1W SMD
Datasheet Download
TC33X-2-104G.pdf
Availability of TC33X-2-104G
QUANTITY
TC33X-2-104G Order Process
Ship out your order
Specifications of TC33X-2-104G
Internal Part NumberEIS-TC33X-2-104G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® TC33 - Open Frame
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.150" x 0.142" Face x 0.047" H (3.80mm x 3.60mm x 1.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC33X-2-104G
Related LinksTC33X-, TC33X-2-104G Datasheet, Bourns Inc. Distributor
TC33X-2-104G Details Description
Related parts for TC33X-2-104G
HEAT SHRINK THICK WALL .4"X6" datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
KEYPAD 20BTN 5X4 COMMON BUS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 7.5NH 680MA 104 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 1.6NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf