Bourns Inc. TC42X-2-503E
TC42X-2-503E picture photo
Mfg. Part Number
TC42X-2-503E
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 50K OHM 1/10W SMD
Datasheet Download
TC42X-2-503E.pdf
Availability of TC42X-2-503E
QUANTITY
TC42X-2-503E Order Process
Ship out your order
Specifications of TC42X-2-503E
Internal Part NumberEIS-TC42X-2-503E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® TC42 - Open Frame
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±25%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.102" x 0.087" Face x 0.031" H (2.60mm x 2.20mm x 0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC42X-2-503E
Related LinksTC42X-, TC42X-2-503E Datasheet, Bourns Inc. Distributor
TC42X-2-503E Details Description
Related parts for TC42X-2-503E
CONN RECEPT 3.81 6POS KEY-X datasheet.pdf
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 32-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES 523K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
M3 SCREW TERMINAL (GREEN) datasheet.pdf
RES 294 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf