Microchip Technology TC4420EPA
TC4420EPA picture photo
Mfg. Part Number
TC4420EPA
Manufacturer
Product Category
PMIC - Gate Drivers
Brief Description
IC MOSFET DRIVER 6A HS 8DIP
Datasheet Download
TC4420EPA.pdf
Availability of TC4420EPA
QUANTITY
TC4420EPA Order Process
Ship out your order
Specifications of TC4420EPA
Internal Part NumberEIS-TC4420EPA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPdCu Bond Wire Update 21/Sep/2015
PCN Assembly/OriginQualification Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Gate Drivers
Series-
PackagingTube
ConfigurationLow-Side
Input TypeNon-Inverting
Delay Time55ns
Current - Peak6A
Number of Configurations1
Number of Outputs1
High Side Voltage - Max (Bootstrap)-
Voltage - Supply4.5 V ~ 18 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC4420EPA
Related LinksTC44, TC4420EPA Datasheet, Microchip Technology Distributor
TC4420EPA Details Description
Related parts for TC4420EPA
CONN EDGECARD 48POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
FWA2 PHASE ASYMMETRY 400VAC datasheet.pdf
AC DRIVE,3HP,240V,2.2KW,3PH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 420V SCREW datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
YLW CONSP 1 1/2"X50YD datasheet.pdf
SAC-3P-10 0-100/M 8FR datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf