Microchip Technology TC54VC4202ECB713
TC54VC4202ECB713 picture photo
Mfg. Part Number
TC54VC4202ECB713
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC VOLT DETEC CMOS 4.2V SOT23A-3
Datasheet Download
TC54VC4202ECB713.pdf
Availability of TC54VC4202ECB713
QUANTITY
TC54VC4202ECB713 Order Process
Ship out your order
Specifications of TC54VC4202ECB713
Internal Part NumberEIS-TC54VC4202ECB713
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationTC54 update 14/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Reset Timeout-
Voltage - Threshold4.2V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23A-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC54VC4202ECB713
Related LinksTC54VC42, TC54VC4202ECB713 Datasheet, Microchip Technology Distributor
TC54VC4202ECB713 Details Description
Related parts for TC54VC4202ECB713
RES SMD 158K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUFFER 1.8V 28BIT SOT802-1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 2W DO204AL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf