Microchip Technology TC72-3.3MUATR
TC72-3.3MUATR picture photo
Mfg. Part Number
TC72-3.3MUATR
Manufacturer
Product Category
Temperature Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR TEMPERATURE SPI 8MSOP
Datasheet Download
TC72-3.3MUATR.pdf
Availability of TC72-3.3MUATR
QUANTITY
TC72-3.3MUATR Order Process
Ship out your order
Specifications of TC72-3.3MUATR
Internal Part NumberEIS-TC72-3.3MUATR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,500
Category Sensors, Transducers
FamilyTemperature Sensors, Transducers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Sensor TypeDigital, Local
Sensing Temperature - Local-55°C ~ 125°C
Sensing Temperature - Remote-
Output TypeSPI
Voltage - Supply2.65 V ~ 5.5 V
Resolution9 b
FeaturesOne-Shot, Shutdown Mode
Accuracy - Highest (Lowest)±2°C (±3°C)
Test Condition-40°C ~ 85°C (-55°C ~ 125°C)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC72-3.3MUATR
Related LinksTC72-3, TC72-3.3MUATR Datasheet, Microchip Technology Distributor
TC72-3.3MUATR Details Description
Related parts for TC72-3.3MUATR
CONN EDGECARD 210PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25, 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN FEMALE TERM 24-30AWG GOLD datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.590" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.806 OHM 1% 5W datasheet.pdf
PAC-RX3I-HE10-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A datasheet.pdf