Bourns Inc. TC86P-1-204
TC86P-1-204 picture photo
Mfg. Part Number
TC86P-1-204
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200K OHM 0.3W PC PIN
Datasheet Download
TC86P-1-204.pdf
Availability of TC86P-1-204
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TC86P-1-204 Order Process
Ship out your order
Specifications of TC86P-1-204
Internal Part NumberEIS-TC86P-1-204
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® TC86 - Open Frame
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200k
Power (Watts)0.3W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.303" x 0.268" Face x 0.279" H (7.70mm x 6.80mm x 7.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC86P-1-204
Related LinksTC86P, TC86P-1-204 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
TC86P-1-204 Details Description
Related parts for TC86P-1-204
HEADER OPEN .030"DIA .600 48POS datasheet.pdf
RES SMD 5.23KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 13NH 560MA 210 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 24VIN 5VOUT DIP24 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 13A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 135MA 5.6 OHM SMD datasheet.pdf