Bourns Inc. TC89P-1-504
TC89P-1-504 picture photo
Mfg. Part Number
TC89P-1-504
Brief Description
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
TC89P-1-504.pdf
Availability of TC89P-1-504
QUANTITY
TC89P-1-504 Order Process
Ship out your order
Specifications of TC89P-1-504
Internal Part NumberEIS-TC89P-1-504
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.453" x 0.346" Face x 0.335" H (11.50mm x 8.80mm x 8.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC89P-1-504
Related LinksTC89P, TC89P-1-504 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
TC89P-1-504 Details Description
Related parts for TC89P-1-504
IC OPAMP JFET 3MHZ 8DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DEBUGGER IN-CIRCUIT TRACE BUFFER datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" DL GOLD datasheet.pdf