Rohm Semiconductor TCA0J475M8R
TCA0J475M8R picture photo
Mfg. Part Number
TCA0J475M8R
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 6.3V 20% 1206
Datasheet Download
TCA0J475M8R.pdf
Availability of TCA0J475M8R
QUANTITY
TCA0J475M8R Order Process
Ship out your order
Specifications of TCA0J475M8R
Internal Part NumberEIS-TCA0J475M8R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)4.9 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCA0J475M8R
Related LinksTCA0J, TCA0J475M8R Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TCA0J475M8R Details Description
Related parts for TCA0J475M8R
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
IC PC CLOCK 3.3V 48-TSSOP datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 24 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
OSC XO 28.63636MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC XO 12.50MHZ CMOS SMD datasheet.pdf