Rohm Semiconductor TCA0J685M8R
TCA0J685M8R picture photo
Mfg. Part Number
TCA0J685M8R
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 6.3V 20% 1206
Datasheet Download
TCA0J685M8R.pdf
Availability of TCA0J685M8R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TCA0J685M8R Order Process
Ship out your order
Specifications of TCA0J685M8R
Internal Part NumberEIS-TCA0J685M8R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)4.2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCA0J685M8R
Related LinksTCA0J, TCA0J685M8R Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TCA0J685M8R Details Description
Related parts for TCA0J685M8R
TRANS NPN 50V 0.1A NS-B1 datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 30VC SOT143 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 20MA SYNC 12DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 25A 240VAC datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
DEVELOPMENT BOARD W/ ZM5101 datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf