Rohm Semiconductor TCA1A106M8R
TCA1A106M8R picture photo
Mfg. Part Number
TCA1A106M8R
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10V 20% 1206
Datasheet Download
TCA1A106M8R.pdf
Availability of TCA1A106M8R
QUANTITY
TCA1A106M8R Order Process
Ship out your order
Specifications of TCA1A106M8R
Internal Part NumberEIS-TCA1A106M8R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCA1A106M8R
Related LinksTCA1A, TCA1A106M8R Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TCA1A106M8R Details Description
Related parts for TCA1A106M8R
TERM BLOCK PLUG 9POS 7.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.4A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC AXIAL datasheet.pdf
DFKF COMPENSATED CHOKE 4A datasheet.pdf
CONN FMALE M12 5POS STR 3M CABLE datasheet.pdf
CONV DC/DC .25W 12VIN 12VOUT SIP datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO15 datasheet.pdf
DIODE 15A 600V SGL BRIDGE 4SIP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7 OHM 5% 500W datasheet.pdf
SOCKET CONT 24-28AWG CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 12V 10UA datasheet.pdf