Rohm Semiconductor TCA1C105M8R
TCA1C105M8R picture photo
Mfg. Part Number
TCA1C105M8R
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 16V 20% 1206
Datasheet Download
TCA1C105M8R.pdf
Availability of TCA1C105M8R
QUANTITY
TCA1C105M8R Order Process
Ship out your order
Specifications of TCA1C105M8R
Internal Part NumberEIS-TCA1C105M8R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)7 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCA1C105M8R
Related LinksTCA1C, TCA1C105M8R Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TCA1C105M8R Details Description
Related parts for TCA1C105M8R
IC OPAMP DIFF 100MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 166MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT DUAL ENTRY 32POS .100" datasheet.pdf
RELAY SAFETY DPDT 6A 6V datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 3.3MM datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 6POS 6MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf