Rohm Semiconductor TCA1C105M8R
TCA1C105M8R picture photo
Mfg. Part Number
TCA1C105M8R
Brief Description
CAP TANT 1UF 16V 20% 1206
Datasheet Download
TCA1C105M8R.pdf
Availability of TCA1C105M8R
QUANTITY
TCA1C105M8R Order Process
Ship out your order
Specifications of TCA1C105M8R
Internal Part NumberEIS-TCA1C105M8R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)7 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)