Rohm Semiconductor TCA1D105M8R
TCA1D105M8R picture photo
Mfg. Part Number
TCA1D105M8R
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 20V 20% 1206
Datasheet Download
TCA1D105M8R.pdf
Availability of TCA1D105M8R
QUANTITY
TCA1D105M8R Order Process
Ship out your order
Specifications of TCA1D105M8R
Internal Part NumberEIS-TCA1D105M8R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTantalum Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCA1D105M8R
Related LinksTCA1D, TCA1D105M8R Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TCA1D105M8R Details Description
Related parts for TCA1D105M8R
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HDR STR SR. 100 DP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 30A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 12POS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
DIE CUT OFF FRONT datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf