Texas Instruments TCA9534PWR
TCA9534PWR picture photo
Mfg. Part Number
TCA9534PWR
Manufacturer
Product Category
Interface - I/O Expanders
Brief Description
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16TSSOP
Datasheet Download
TCA9534PWR.pdf
Availability of TCA9534PWR
QUANTITY
TCA9534PWR Order Process
Ship out your order
Specifications of TCA9534PWR
Internal Part NumberEIS-TCA9534PWR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageTCA9534PWR Specifications
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - I/O Expanders
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of I/O8
InterfaceI²C
Interrupt OutputYes
Features-
Output TypeOpen Drain
Current - Output Source/Sink-
Frequency - Clock400kHz
Voltage - Supply1.65 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package16-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCA9534PWR
Related LinksTCA95, TCA9534PWR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TCA9534PWR Details Description
Related parts for TCA9534PWR
TRIMMER 50K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 110PF 300V 1111 datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 120SEC 28-TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC TXRX RS232/485 SRL 28WSOIC datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE BLUE datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
DSUB 17H2 PCR/A G HP T datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf