Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TCBN-T1-M3-6-37
TCBN-T1-M3-6-37 picture photo
Mfg. Part Number
TCBN-T1-M3-6-37
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 37MM
Datasheet Download
TCBN-T1-M3-6-37.pdf
Availability of TCBN-T1-M3-6-37
QUANTITY
TCBN-T1-M3-6-37 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCBN-T1-M3-6-37
Internal Part NumberEIS-TCBN-T1-M3-6-37
Mounting TypeScrew Mount
Between Board Height1.457" (37.00mm)
Length - Overall1.831" (46.50mm)
Support Hole Diameter0.157" (4.00mm)
Support Panel Thickness0.063" (1.60mm)
Mounting Hole Diameter0.125" (3.18mm) 1/8"
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCBN-T1-M3-6-37
TCBN-T1-M3-6-37 Details Description
Related parts for TCBN-T1-M3-6-37
TVS DIODE 64VWM 103VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 630V X7R 2225 datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SO datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
MILITARY THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf