Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TCBN-T1-M3-6-50
TCBN-T1-M3-6-50 picture photo
Mfg. Part Number
TCBN-T1-M3-6-50
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 50MM
Datasheet Download
TCBN-T1-M3-6-50.pdf
Availability of TCBN-T1-M3-6-50
QUANTITY
TCBN-T1-M3-6-50 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCBN-T1-M3-6-50
Internal Part NumberEIS-TCBN-T1-M3-6-50
Mounting TypeScrew Mount
Between Board Height1.969" (50.00mm)
Length - Overall2.343" (59.50mm)
Support Hole Diameter0.157" (4.00mm)
Support Panel Thickness0.063" (1.60mm)
Mounting Hole Diameter0.125" (3.18mm) 1/8"
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCBN-T1-M3-6-50
TCBN-T1-M3-6-50 Details Description
Related parts for TCBN-T1-M3-6-50
OPTOISO 3.75KV 2CH TRANS 8DIP GW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .050 SMD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISR 2.32V SOT23-5 datasheet.pdf
CABLE ASSY AMPTRAC DUP SC SM 1M datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf