Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TCBN-T1-M3-6-52
TCBN-T1-M3-6-52 picture photo
Mfg. Part Number
TCBN-T1-M3-6-52
Manufacturer
Product Category
Board Supports
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 52MM
Datasheet Download
TCBN-T1-M3-6-52.pdf
Availability of TCBN-T1-M3-6-52
QUANTITY
TCBN-T1-M3-6-52 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCBN-T1-M3-6-52
Internal Part NumberEIS-TCBN-T1-M3-6-52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Supports
SeriesTCBN
Holding TypeSnap Lock
Mounting TypeScrew Mount
Between Board Height2.047" (52.00mm)
Length - Overall2.421" (61.50mm)
Support Hole Diameter0.157" (4.00mm)
Support Panel Thickness0.063" (1.60mm)
Mounting Hole Diameter0.125" (3.18mm) 1/8"
Mounting Panel Thickness-
FeaturesM3 Thread
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCBN-T1-M3-6-52
TCBN-T1-M3-6-52 Details Description
Related parts for TCBN-T1-M3-6-52
IC LATCH TRANSP OCTAL 20-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER PIN 6POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC TXRX DGTL AUDIO 96KHZ 28SOIC datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES 13.0 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.5VOUT 50W datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 3POS SNGL PCB datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 730MA 735 MOHM datasheet.pdf
RES 2.41325K OHM 1/4W 0.01% AXL datasheet.pdf