Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TCBN-T1-M3-6-59
TCBN-T1-M3-6-59 picture photo
Mfg. Part Number
TCBN-T1-M3-6-59
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 59MM
Datasheet Download
TCBN-T1-M3-6-59.pdf
Availability of TCBN-T1-M3-6-59
QUANTITY
TCBN-T1-M3-6-59 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCBN-T1-M3-6-59
Internal Part NumberEIS-TCBN-T1-M3-6-59
Mounting TypeScrew Mount
Between Board Height2.323" (59.00mm)
Length - Overall2.697" (68.50mm)
Support Hole Diameter0.157" (4.00mm)
Support Panel Thickness0.063" (1.60mm)
Mounting Hole Diameter0.125" (3.18mm) 1/8"
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCBN-T1-M3-6-59
TCBN-T1-M3-6-59 Details Description
Related parts for TCBN-T1-M3-6-59
IGBT 1200V 80A 595W SUPER247 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 20VQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
PANEL FEED THRU CONNECTOR 3POS datasheet.pdf
CBL RIBN 25COND 0.050 BLACK 200' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES 200K OHM 1W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf
CAP FILM 150 PF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf