Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TCBN-T1-M3-8-10
TCBN-T1-M3-8-10 picture photo
Mfg. Part Number
TCBN-T1-M3-8-10
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 10MM
Datasheet Download
TCBN-T1-M3-8-10.pdf
Availability of TCBN-T1-M3-8-10
QUANTITY
TCBN-T1-M3-8-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCBN-T1-M3-8-10
Internal Part NumberEIS-TCBN-T1-M3-8-10
Mounting TypeScrew Mount
Between Board Height0.394" (10.00mm)
Length - Overall0.768" (19.50mm)
Support Hole Diameter0.157" (4.00mm)
Support Panel Thickness0.063" (1.60mm)
Mounting Hole Diameter0.125" (3.18mm) 1/8"
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCBN-T1-M3-8-10
TCBN-T1-M3-8-10 Details Description
Related parts for TCBN-T1-M3-8-10
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
FLACHSTECKER2,8X0,8 datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 35V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf