Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TCBN-T1-M4-8-58
TCBN-T1-M4-8-58 picture photo
Mfg. Part Number
TCBN-T1-M4-8-58
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 58MM
Datasheet Download
TCBN-T1-M4-8-58.pdf
Availability of TCBN-T1-M4-8-58
QUANTITY
TCBN-T1-M4-8-58 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCBN-T1-M4-8-58
Internal Part NumberEIS-TCBN-T1-M4-8-58
Mounting TypeScrew Mount
Between Board Height2.283" (58.00mm)
Length - Overall2.657" (67.50mm)
Support Hole Diameter0.157" (4.00mm)
Support Panel Thickness0.063" (1.60mm)
Mounting Hole Diameter0.189" (4.80mm)
Mounting Panel Thickness-
FeaturesM4 Thread
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCBN-T1-M4-8-58
TCBN-T1-M4-8-58 Details Description
Related parts for TCBN-T1-M4-8-58
FUSE GLASS 300MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 16X1 28TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST TO100-10 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
LLP-40 STENCIL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 12KV datasheet.pdf