Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TCBN-T2-M3-6-38
TCBN-T2-M3-6-38 picture photo
Mfg. Part Number
TCBN-T2-M3-6-38
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 38MM
Datasheet Download
TCBN-T2-M3-6-38.pdf
Availability of TCBN-T2-M3-6-38
QUANTITY
TCBN-T2-M3-6-38 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCBN-T2-M3-6-38
Internal Part NumberEIS-TCBN-T2-M3-6-38
Mounting TypeScrew Mount
Between Board Height1.496" (38.00mm)
Length - Overall1.870" (47.50mm)
Support Hole Diameter0.157" (4.00mm)
Support Panel Thickness0.079" (2.00mm)
Mounting Hole Diameter0.125" (3.18mm) 1/8"
Mounting Panel Thickness-
FeaturesM3 Thread
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCBN-T2-M3-6-38
TCBN-T2-M3-6-38 Details Description
Related parts for TCBN-T2-M3-6-38
CONN PCI EXPRESS 164POS VERT PCB datasheet.pdf
CAP CER 750PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
MEMORY CARD MICROSD 1GB datasheet.pdf
TAPE ELECTRICAL VINYL 1.5"X36YD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
MON RELAY 3PHASE 2X2PDT 500VAC datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
RES 249 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC PMU MULTI-STANDARD 48-QFN datasheet.pdf
DDMA50PNMBK47F0 datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS 0.8MM SMD datasheet.pdf