Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TCBN-T2-M3-6-44
TCBN-T2-M3-6-44 picture photo
Mfg. Part Number
TCBN-T2-M3-6-44
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 44MM
Datasheet Download
TCBN-T2-M3-6-44.pdf
Availability of TCBN-T2-M3-6-44
QUANTITY
TCBN-T2-M3-6-44 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCBN-T2-M3-6-44
Internal Part NumberEIS-TCBN-T2-M3-6-44
Mounting TypeScrew Mount
Between Board Height1.732" (44.00mm)
Length - Overall2.106" (53.50mm)
Support Hole Diameter0.157" (4.00mm)
Support Panel Thickness0.079" (2.00mm)
Mounting Hole Diameter0.125" (3.18mm) 1/8"
Mounting Panel Thickness-
FeaturesM3 Thread
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCBN-T2-M3-6-44
TCBN-T2-M3-6-44 Details Description
Related parts for TCBN-T2-M3-6-44
MINI PV CTW 15AU 18-20 AWG datasheet.pdf
IC IF DEMODULATOR DGTL 40HVQFN datasheet.pdf
RES SMD 0.039 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
60840A103 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf