Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TCBN-T2-M3-6-50
TCBN-T2-M3-6-50 picture photo
Mfg. Part Number
TCBN-T2-M3-6-50
Manufacturer
Product Category
Board Supports
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 50MM
Datasheet Download
TCBN-T2-M3-6-50.pdf
Availability of TCBN-T2-M3-6-50
QUANTITY
TCBN-T2-M3-6-50 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCBN-T2-M3-6-50
Internal Part NumberEIS-TCBN-T2-M3-6-50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Supports
SeriesTCBN
Holding TypeSnap Lock
Mounting TypeScrew Mount
Between Board Height1.969" (50.00mm)
Length - Overall2.343" (59.50mm)
Support Hole Diameter0.157" (4.00mm)
Support Panel Thickness0.079" (2.00mm)
Mounting Hole Diameter0.125" (3.18mm) 1/8"
Mounting Panel Thickness-
FeaturesM3 Thread
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCBN-T2-M3-6-50
TCBN-T2-M3-6-50 Details Description
Related parts for TCBN-T2-M3-6-50
FUSE AUTO 125A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
EXPANSION MODULE ATSTK500 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 10% 2824 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
ROUND CABLE SET W/20POS SCKT 10M datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 5-160MM NPN 12-24V datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
AB 5C 3#16, 2#8 SKT PLUG datasheet.pdf
AB 16C 14#16, 2#12 PIN PLUG datasheet.pdf
1.8−15V Output DC/DC Converters datasheet.pdf