Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TCBN-T2-M3-6-54
TCBN-T2-M3-6-54 picture photo
Mfg. Part Number
TCBN-T2-M3-6-54
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 54MM
Datasheet Download
TCBN-T2-M3-6-54.pdf
Availability of TCBN-T2-M3-6-54
QUANTITY
TCBN-T2-M3-6-54 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCBN-T2-M3-6-54
Internal Part NumberEIS-TCBN-T2-M3-6-54
Mounting TypeScrew Mount
Between Board Height2.126" (54.00mm)
Length - Overall2.500" (63.50mm) 2 1/2"
Support Hole Diameter0.157" (4.00mm)
Support Panel Thickness0.079" (2.00mm)
Mounting Hole Diameter0.125" (3.18mm) 1/8"
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCBN-T2-M3-6-54
TCBN-T2-M3-6-54 Details Description
Related parts for TCBN-T2-M3-6-54
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 144KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 6V datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 16POS 0.156 datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 50MA PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" TIN datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf