Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TCBN-T2-M3-8-23
TCBN-T2-M3-8-23 picture photo
Mfg. Part Number
TCBN-T2-M3-8-23
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 23MM
Datasheet Download
TCBN-T2-M3-8-23.pdf
Availability of TCBN-T2-M3-8-23
QUANTITY
TCBN-T2-M3-8-23 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCBN-T2-M3-8-23
Internal Part NumberEIS-TCBN-T2-M3-8-23
Mounting TypeScrew Mount
Between Board Height0.906" (23.00mm)
Length - Overall1.280" (32.50mm)
Support Hole Diameter0.157" (4.00mm)
Support Panel Thickness0.079" (2.00mm)
Mounting Hole Diameter0.125" (3.18mm) 1/8"
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCBN-T2-M3-8-23
TCBN-T2-M3-8-23 Details Description
Related parts for TCBN-T2-M3-8-23
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.25V 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS R/A 1.5MM TIN datasheet.pdf
TXRX 2CH TYPE-1/TYPE-2 24-TSSOP datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf