Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TCBN-T2-M3-8-33
TCBN-T2-M3-8-33 picture photo
Mfg. Part Number
TCBN-T2-M3-8-33
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 33MM
Datasheet Download
TCBN-T2-M3-8-33.pdf
Availability of TCBN-T2-M3-8-33
QUANTITY
TCBN-T2-M3-8-33 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCBN-T2-M3-8-33
Internal Part NumberEIS-TCBN-T2-M3-8-33
Mounting TypeScrew Mount
Between Board Height1.299" (33.00mm)
Length - Overall1.673" (42.50mm)
Support Hole Diameter0.157" (4.00mm)
Support Panel Thickness0.079" (2.00mm)
Mounting Hole Diameter0.125" (3.18mm) 1/8"
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCBN-T2-M3-8-33
TCBN-T2-M3-8-33 Details Description
Related parts for TCBN-T2-M3-8-33
CONN RCPT .100" 2POS DUAL TIN datasheet.pdf
EVAL BOARD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf