Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TCBN-T2-M3-8-42
TCBN-T2-M3-8-42 picture photo
Mfg. Part Number
TCBN-T2-M3-8-42
Manufacturer
Product Category
Board Supports
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 42MM
Datasheet Download
TCBN-T2-M3-8-42.pdf
Availability of TCBN-T2-M3-8-42
QUANTITY
TCBN-T2-M3-8-42 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCBN-T2-M3-8-42
Internal Part NumberEIS-TCBN-T2-M3-8-42
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Supports
SeriesTCBN
Holding TypeSnap Lock
Mounting TypeScrew Mount
Between Board Height1.654" (42.00mm)
Length - Overall2.028" (51.50mm)
Support Hole Diameter0.157" (4.00mm)
Support Panel Thickness0.079" (2.00mm)
Mounting Hole Diameter0.125" (3.18mm) 1/8"
Mounting Panel Thickness-
FeaturesM3 Thread
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCBN-T2-M3-8-42
TCBN-T2-M3-8-42 Details Description
Related parts for TCBN-T2-M3-8-42
IGBT 600V 19A 60W D2PAK datasheet.pdf
CONN CIR FEMALE 7POS CBL MNT datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 75V 160MA SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 6.18"L X 3.31"W datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 6A VS6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 25POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 5.6UF 20% 450V SMD datasheet.pdf