Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TCBN-T2-M3-8-44
TCBN-T2-M3-8-44 picture photo
Mfg. Part Number
TCBN-T2-M3-8-44
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 44MM
Datasheet Download
TCBN-T2-M3-8-44.pdf
Availability of TCBN-T2-M3-8-44
QUANTITY
TCBN-T2-M3-8-44 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCBN-T2-M3-8-44
Internal Part NumberEIS-TCBN-T2-M3-8-44
Mounting TypeScrew Mount
Between Board Height1.732" (44.00mm)
Length - Overall2.106" (53.50mm)
Support Hole Diameter0.157" (4.00mm)
Support Panel Thickness0.079" (2.00mm)
Mounting Hole Diameter0.125" (3.18mm) 1/8"
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCBN-T2-M3-8-44
TCBN-T2-M3-8-44 Details Description
Related parts for TCBN-T2-M3-8-44
CONN RCPT 8POS R/A MALE T/H datasheet.pdf
PNEUM VALVE BASE MIDDLE 6MM TUBE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X5R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf