Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TCBN-T2-M3-8-60
TCBN-T2-M3-8-60 picture photo
Mfg. Part Number
TCBN-T2-M3-8-60
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 60MM
Datasheet Download
TCBN-T2-M3-8-60.pdf
Availability of TCBN-T2-M3-8-60
QUANTITY
TCBN-T2-M3-8-60 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCBN-T2-M3-8-60
Internal Part NumberEIS-TCBN-T2-M3-8-60
Mounting TypeScrew Mount
Between Board Height2.362" (60.00mm)
Length - Overall2.736" (69.50mm)
Support Hole Diameter0.157" (4.00mm)
Support Panel Thickness0.079" (2.00mm)
Mounting Hole Diameter0.125" (3.18mm) 1/8"
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCBN-T2-M3-8-60
TCBN-T2-M3-8-60 Details Description
Related parts for TCBN-T2-M3-8-60
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
OSC MEMS 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
JUMPER RELAY datasheet.pdf
13 SIL VERT SHROUDED PIN HDR datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
XCEDE HD RGHT 4PVH 8C datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ32B PG42 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf