Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TCBN-T2-M4-8-21
TCBN-T2-M4-8-21 picture photo
Mfg. Part Number
TCBN-T2-M4-8-21
Manufacturer
Product Category
Board Supports
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 21MM
Datasheet Download
TCBN-T2-M4-8-21.pdf
Availability of TCBN-T2-M4-8-21
QUANTITY
TCBN-T2-M4-8-21 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCBN-T2-M4-8-21
Internal Part NumberEIS-TCBN-T2-M4-8-21
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Supports
SeriesTCBN
Holding TypeSnap Lock
Mounting TypeScrew Mount
Between Board Height0.827" (21.00mm)
Length - Overall1.201" (30.50mm)
Support Hole Diameter0.157" (4.00mm)
Support Panel Thickness0.079" (2.00mm)
Mounting Hole Diameter0.189" (4.80mm)
Mounting Panel Thickness-
FeaturesM4 Thread
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCBN-T2-M4-8-21
TCBN-T2-M4-8-21 Details Description
Related parts for TCBN-T2-M4-8-21
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
CHOKE COM MODE FERR 470.0UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1KV NP0 1825 datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf