Essentra Components (formerly Richco, Inc.) TCBN-T2-M4-8-30
TCBN-T2-M4-8-30 picture photo
Mfg. Part Number
TCBN-T2-M4-8-30
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 30MM
Datasheet Download
TCBN-T2-M4-8-30.pdf
Availability of TCBN-T2-M4-8-30
QUANTITY
TCBN-T2-M4-8-30 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCBN-T2-M4-8-30
Internal Part NumberEIS-TCBN-T2-M4-8-30
Mounting TypeScrew Mount
Between Board Height1.181" (30.00mm)
Length - Overall1.555" (39.50mm)
Support Hole Diameter0.157" (4.00mm)
Support Panel Thickness0.079" (2.00mm)
Mounting Hole Diameter0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCBN-T2-M4-8-30
TCBN-T2-M4-8-30 Details Description
Related parts for TCBN-T2-M4-8-30
IC TOUCHSCRN ENTRLLR 4WIR 32QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RING NYLAKRIMP FUNNEL ENTRY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 14POS datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL DPST 16-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf